Yatakta Eskisi Gibi Mutlu Olmamanızın Muhtemel Sebebi Olan 10 Çevresel Faktör

Yatakta eskisi gibi mutlu olamamanızın muhtemel sebepleri birçok faktöre bağlı olabilir. Biz de sizler için bunu etkileyen çevresel faktörleri bu içerikte listeledik ?

1. Stres

Günlük yaşamın getirdiği stres ve strese bağlı ortaya çıkan belli rahatsızlıklar cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir.

2. Yoğun çalışma temposu

İş yükünün fazla olması; yorgunluğa, uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar da cinsel isteğin azalmasına neden olabilir.

3. İlişkide yaşanan sorunlar

Partnerinizle yaşadığınız bazı sorunlar hem sizi hem de karşı tarafı psikolojik anlamda etkileyerek cinsel yaşamınıza da olumsuz etki edebilir.

4. Sağlık sorunları

Kronik hastalıklar, hormonal dengesizlikler veya ilaçların yan etkileri cinsel performansı etkileyebilir. Bu nedenle böyle durumlarda doktor kontrolünü aksatmamak gerek.

5. Uyku problemleri

Yetersiz uyku veya uyku bozuklukları, cinsel isteği azaltabilir. Düzensiz uyku saatleri, vücudunuzun yeteri kadar dinlenememesine sebep olur. Bu da cinsel sağlığınızı olumsuz etkiler.

6. Hareketsiz yaşam

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve düşük fiziksel aktivite düzeyi, cinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle öncelikle beslenmenizi düzene sokup bununla birlikte yaşamınıza da biraz hareket katmanız size her anlamda fayda sağlayacaktır.

7. Kötü alışkanlıklar

Aşırı alkol tüketimi veya madde kullanımı cinsel performansı olumsuz etkileyen ana faktörlerdendir. Ayrıca sigara kullanımı da cinsel sağlığı olumsuz etkileyen bir diğer önemli faktördür.

8. Depresyon

Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sağlığı etkileyen durumlar, cinsel isteği azaltabilir. Buna benzer bir sağlık sorununuz varsa mutlaka psikolojik destek almalısınız.

9. Özgüvensizlik

Kendi vücut görüntünü beğenmeme ve buna bağlı özgüven sorunları cinsel yaşamı etkileyebilir. Eğer dış görünüşünüzü beğenmiyor ve kendinizi sürekli başkalarıyla kıyaslıyorsanız, bu öncelikle özgüvensiz olmanıza bununla beraber bazı cinsel sorunlara neden olabilir.

10. Teknoloji bağımlılığı

Sürekli olarak teknolojik aletlere bağlı olmak, partnerle kaliteli zaman geçirmeyi engelleyebilir. Aynı zamanda sosyal medyada fazla vakit geçirmek de partnerinizle ilişkinizi olumsuz etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x