Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ile yeni bir dönem başlıyor

Qualcomm’un yeni nesil amiral gemisi yonga seti Snapdragon 8 Gen 4’ün Ekim ayında Snapdragon Zirvesi’nde tanıtılacağı açıklandı. Bu duyuru, Mobil Dünya Kongresi sırasında Qualcomm’un Pazarlama Direktörü Don McGuire tarafından bir X/Twitter gönderisinde yapıldı. Yeni yonga seti, şirketin özelleştirilmiş Oryon CPU’suna sahip olacak ve NPU performansında önemli iyileştirmeler vaat ediyor. Bu, Qualcomm’un NPU hikayesinin bir evrimi olarak nitelendiriliyor.

Snapdragon 8 Gen 4 hakkında somut birçok detay verilmese de, yonga setinin performansına dair söylentiler ve sızıntılar dolaşıma girmiş durumda. Bir duyumcu, mühendislik örneği olduğu iddia edilen Snapdragon 8 Gen 4 yonga setinin Genshin Impact oyununu 45 dakika boyunca 1080p çözünürlükte ve 60fps kare hızında sorunsuz bir şekilde çalıştırdığını iddia etti. Henüz geliştirme aşamasında olan bu yonga setinin, nihai sürümünde daha yüksek çözünürlükte bile oyunu maksimum 60fps’de çalıştırabileceği öngörülüyor.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ile yeni bir dönem başlıyor

Bir başka raporda ise Snapdragon 8 Gen 4‘ün Adreno 830 GPU’sunun, Apple’ın M2 çipine kıyasla 3DMark Wild Life Extreme Stres Testi’nde %10 daha yüksek bir puan aldığı belirtiliyor. Bu, özellikle M2 çipinin daha büyük cihazlar için tasarlandığı düşünüldüğünde dikkat çekici bir başarı.

Snapdragon 8 Gen 4‘ün piyasaya sürülmesinden önce Qualcomm’un, Snapdragon 8 Gen 2 ve Gen 3 arasında performans açısından konumlandırılacak bir ara yonga seti daha çıkaracağı söyleniyor. SM8635 kod adlı bu yonga setinin, güçlü bir Cortex-X4 çekirdeği ve Adreno 735 GPU’ya sahip olması bekleniyor ve Snapdragon 8s Gen 2 ya da Snapdragon 8 Gen 3 Lite olarak adlandırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x