Obez çalışanlara para cezası iddiası gündem oldu

İngiltere’de yer alan Ulusal Obezite Forumu’nun başkanı Tam Fry, yaptığı açıklamada obezite hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Pazartesi günü yayınlanan makalede Fry, kadınların bel ölçülerinin 1990’lardan bu yana yedi santim arttığını belirten “endişe verici” bir eğilime dikkat çekti.

“Hem erkekler hem de kadınlar için rakamlar endişe verici; çoğumuz her gün yılbaşıymış gibi yemek yiyoruz” dedi ve küçük çocukların vücut ölçülerini takip etmeye başlamanın obeziteyi yenmeye yardımcı olabileceğini kabul etti.

Ancak Dünya Obezite Federasyonu’ndan alınan verilere göre Amerikalılara (%36,47) ve Britanyalılara (%27,88) kıyasla obezite oranının (%4,97) önemli ölçüde daha düşük olduğu Japonya’nın oluşturduğu bir örneği takip eden çözüm oldukça farklı sonuçlar doğurabilir.

Adını, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri, aşırı karın yağı, insülin hormonuna zayıf hücresel yanıt vb. gibi kiloyla ilişkili rahatsızlıkların bir kümesini içeren, daha az bilinen bir durum olan “metabolik sendrom”dan alan “Metabo Yasası”, hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilecek kalp hastalığı ve felç gibi daha ciddi durumların önlenmesini amaçlıyor.

Yasa, 45-74 yaş arası tüm çalışanların bel ölçülerinin her yıl işverenleri tarafından ölçülmesini ve üç ay sonra kilo vermemeleri halinde rehberlik almalarını zorunlu kılıyor ancak söylentilere rağmen Japon vatandaşların fazla kilolu oldukları gerekçesiyle para cezası alması ya da hapse atılması ise mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x