İsrail binlerce Filistinli işçiyi Gazze’ye sınır dışı etti

İsrail-Filistin çatışmaları 28’inci gününde devam ederken, İsrail’in sınır dışı ettiği binlerce Filistinli işçinin abluka altındaki Gazze şeridine döndüğü açıklandı.

AA’nın haberine göre, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nda ismini paylaşmak istemeyen bir güvenlik kaynağı, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan ve sınır dışı edilen binlerce Filistinli işçinin Gazze’ye ulaştığını söyledi. İsrail güçlerinin sınır kapısına 2 kilometre uzaklıkta bıraktığı işçiler Gazze’ye yürüyerek girdi.

İşçiler Gazze’nin Refah şehrine ulaşırken, İsrailli yetkililerin Filistinli işçilerin tüm paralarına ve cep telefonlarına el koyduğu ifade edildi.

‘ONLAR İÇİN EN DÜŞÜK ÜCRETLERE ÇALIŞTIK’

Reuters haber ajansı da görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’da çalışan Filistinli binlerce işçinin bugün Gazze’ye geri gönderildiğini yazdı. Görgü tanıkları, Gazzeli işçilerin, abluka altındaki bölgeye geçmek için Mısır ile olan Refah sınırının doğusundaki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nı kullandığını aktardı.

Gazze’ye geçen Filistinli işçiler, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırısının ardından İsrailli yetkililer tarafından gözaltına alınıp kötü muameleye maruz bırakıldıklarını anlattı. İşçilerin bazılarının bacaklarında numaraların olduğu plastik çıkartmalar olduğu görülürken, Gazze Şeridi’ndeki Maghazi Mülteci Kampı’ndan Cemal İsmail isimli bir işçi, “Onlara hizmet ettik, en düşük ücretler karşılığında evlerinde, restoranlarında, marketlerinde onlar için çalıştık; buna rağmen küçük düşürüldük” dedi.

NETANYAHU: GAZZE’YE GERİ GÖNDERİLECEKLER

İsrail’de çalışma iznine sahip Gazzeli binlerce işçi, çatışmaların başlamasının ardından Gazze’deki ailelerinin yanına dönememişti. Haaretz gazetesinde dün yer alan haberde, İsrail kabinesinin İsrail ve Batı Şeria’daki tüm Gazzeli işçileri geri gönderme kararı aldığı belirtilmişti. Başbakan Benjamin Netanyahu da dün akşam yaptığı açıklamada, “Savaşın başladığı gün İsrail’de olan Gazzeli işçiler Gazze’ye geri gönderilecek” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x