BM’den ‘Gazze’deki ateşkesten haberimiz yok’ açıklaması: Koordine edilmezse riskli olur

Beyaz Saray, işgalci İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde her gün çatışmalara 4 saat ara vereceğini ve insani yardım gidecek bölgelere askeri operasyon yapmayacağını duyurdu. İsrail yönetimi ise ABD’nin “çatışmalara insani ara” verilmesi yönündeki açıklamasının ardından, saldırıların sürdürüleceğini ve yalnızca (zorla göç ettirdiği) sivillerin Gazze Şeridi’nin kuzeyinden çıkması için açtığı koridorun işlemesine izin verildiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin ‘süreli ateşkes’ açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

“BM koordine etmezse risk teşkil eder”

“Biz de biraz önce haberleri gördük. İnsani amaçla Gazze’de çatışmaya verilecek aralar BM ile koordine edilmeli. Özellikle zaman ve yer konusu.”

diyen Dujarric, bu “insani araların” gerçekten etkili olması için tüm tarafların da onay vermiş olması gerektiğini vurguladı.

Dujarric, BM’nin insani yardımları ulaştıran kurum olduğu için söz konusu kararların koordine edilmesi gerektiğinin altını çizerek, kendilerinin de daha fazla bilgi toplamaya çalıştığına işaret etti.

Güvenli bölgelerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Dujarric,

“Bunun tam ne anlama geldiğinin netleştirilmesi lazım”

diyerek, güvenli bölge kararını çatışmaya dahil olanlardan tek tarafın alamayacağını, yoksa bunun hem sivilleri hem de insani yardım çalışanları için risk teşkil edeceğini söyledi.

“Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmalı”

Dujarric, “Dün Gazze’de ateşkes hangi bölgeyi kapsamalı diye sorulduğunda siz ‘Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmalı’ demiştiniz. Bugün Beyaz Saray’ın açıklaması sadece kuzeyi kapsıyor, buna tepkiniz nedir?” sorusunu da yanıtladı.

Görüşlerinin bir günde değişmediğini kaydeden Dujarric,

“Gazze’nin bütünlüğüne saygı duyulmalı.”

ifadesini kullandı.

BM bayrakları yarıya indirilecek

Dujarric, 13 Kasım Pazartesi günü New York’taki BM merkezi ve diğer ülkelerdeki BM kurumlarında bayrakların Gazze’de öldürülen BM personelini anmak için yarıya indirileceğini bildirdi.

Hayatını kaybeden BM personeli için 1 dakikalık saygı duruşu da yapılacağını söyleyen Dujarric, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı 99 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x